I starší okurky můžete proměnit v křupavou pochoutku.
je základem mnoha lahodných salátů, které jsou v letních měsících dokonale osvěžující. Viz:
Jak skladovat salátové okurky
Ideální teplota pro skladování okurek je 10 až 15 ºC.. Průměrná teplota v našich chladničkách se však pohybuje kolem 3 ºC, což je pro vodnaté okurky nevhodné, protože se mohou zkazit chuťově i konzistenčně.
Všichni však máme v chladničce zásuvku určenou speciálně pro skladování zeleniny, kde je teplota o něco vyšší. Pokud v ní budete skladovat salátovou zeleninu, měla by zůstat čerstvá a chutná po dobu jednoho týdne.
Okurky jsou téměř bez kalorií, obsahují spoustu antioxidantů a rozpustné vlákniny a navíc fantasticky chutnají. A zde jsou další důvody, proč byste měli okurky jíst pravidelně po celé léto:
Jak z vodnaté okurky udělat křupavou?
Pokud však necháte okurku příliš dlouho ležet (v lednici nebo na lince) nebo si v obchodě vyberete starší okurku, začne ztrácet svou původní pevnost, a tím i křupavost. Zrnka uvnitř se ve vodnaté dužině uvolní a okurka se při krájení nebo strouhání více rozpadne a uvolní více šťávy.
Pokud okurka nezhořkla, není tento stav při přípravě tradičního salátu z drcených okurek tak problematický. Pokud však máte rádi okurku jen nakrájenou a osolenou a milujete její křupavost, změklá, vodnatá okurka pro vás ztrácí své kouzlo.
Můžete to však napravit. A to velmi jednoduše.
Stačí okurku podélně rozříznout, vzít lžíci a vydlabat z ní semínka a vodnatou dužinu kolem nich.
Hotovo! Nyní pevnou dužinu nakrájejte na malé hranolky nebo kostičky a podávejte tak, jak jste zvyklí. Takto ošetřená starší okurka bude také pěkně křupat.
TIP: Mimochodem, pokud neradi kombinujete okurku s jinou zeleninou v salátech, protože salát zůstane po ochucení příliš vodnatý, výše uvedený způsob přípravy okurky tomu zabrání.
A na závěr pro vás máme okurkový salát, který vás okamžitě osvěží. Je vhodný jako lehká večeře nebo příloha k hlavnímu chodu. Všechny ingredience a ukázkový postup najdete v krátkém videu. (zdroj: recepty.sk):