Déšť je sice pro suchou půdu brambor přínosem, je sice zdrojem vláhy a kyslíku pro plodinu, pomáhá tvořit více hlíz a usnadňuje zakořeňování brambor, protože se suchou půdou se špatně pracuje, ale pokud jsou deště vytrvalé, vydatné a vy se o brambory po dešti nijak zvlášť nestaráte, může se životodárná síla přírody stát pohromou a připravit vás o úrodu. Nadměrná vlhkost bramborám neškodí o nic méně a má negativní vliv na výnos než nadměrné sucho, protože zvyšuje riziko výskytu houbových a jiných nebezpečných chorob brambor, pokud nevíte, čím brambory po dešti postříkat.
Nebezpečí pro brambory za deštivého počasí
Deštivé měsíce, kdy jsou srážky nadprůměrné, deště jsou vydatné, každodenní a nedovolí plodinám vyschnout, mění půdu v bahno, hrozí nedostatek brambor a špatná úroda, protože rostliny zahubí. Národní sdružení pěstitelů brambor v minulých letech opakovaně upozorňovalo, že silné a časté deště vedou k hnilobě brambor a také k propadání polí, což jsou nepříznivé faktory pro plodiny, které vedou k nízké úrodě.
Jestliže ti, kteří se pěstováním brambor zabývají profesionálně, si ne vždy dokáží s deštivým počasím ideálně poradit a nebezpečí se vyhnout nebo je překonat, co zbývá začínajícímu zahrádkáři, který brambory pěstuje na svém dvorku? Znalost hlavních nebezpečí pro brambory za deštivého počasí zdaleka nestačí k překonání všech jeho důsledků, ale nedostatečné znalosti v této oblasti odsuzují brambory k záhubě. Abyste se mohli snažit pomoci svým bramborám zotavit se po deštích, musíte nejprve vědět, jaká jsou rizika a jaká nebezpečí představují deštivé měsíce pro vaši úrodu brambor. Mezi ně patří např:
- Déšť vytváří nepříznivé prostředí pro vytahování brambor, protože bahnitá půda brambory přirozeně zanáší, což vede k potížím při skladování.
- Dlouhotrvající a vydatné deště představují riziko plísně bramboru, hospodářsky nejvýznamnější houbové choroby brambor, která postihuje všechny části a vede ke ztrátě úrody, pokud se jí včas nezabrání. Další nepříznivou a znepokojivou skutečností je, že nemocné hlízy se při sklizni obtížně identifikují a jsou viditelné až zhruba po třech týdnech, což zase představuje riziko šíření houby na zdravé brambory.
- Déšť může způsobit zhutnění půdy a nedostatek kyslíku pro kořeny.
Čím stříkáte brambory po dešti?
Profylaktické ošetření proti moučnivce je pro úrodu brambor zásadní. Mělo by se aplikovat nejen v souvislosti s vydatnými dešti trvajícími 2 a více dní, ale také tehdy, když se rosa neodpařuje dostatečně rychle a kapky zůstávají na bramborách déle než 4 hodiny, v kombinaci s teplotou 10 – 25 C a relativní vlhkostí vzduchu kolem 82 %.
Včasné a adekvátní ošetření brambor proti moučnivce v takovýchto zdravotně kritických klimatických podmínkách, provedené správně poté, co se naučíme, čím brambory po dešti postříkat, může brambory výrazně ochránit a zabránit drastické neúrodě. K dispozici je mnoho hotových přípravků na ochranu rostlin k ošetření brambor proti plísni bramborové, stejně jako těch, které si lze připravit doma. Výběr přípravku by měl být samozřejmě přizpůsoben jeho účinnosti, ale rychlá a správná aplikace je důležitější než název přípravku.
Abyste mohli rychle reagovat, musíte být schopni chorobu rychle odhadnout. Prašná plíseň se vyznačuje výskytem vlhkých nazelenalých skvrn na spodních listech nejblíže k půdě, které brzy zhnědnou a rozšíří se na horní listy. Napadené brambory mají rezavě hnědou dužninu a hlízy se scvrkávají a později není vyloučen výskyt mokré hniloby. Pokud zahradník nereaguje adekvátně, tato houbová choroba se velmi rychle šíří a může brambory zahubit, čímž připraví pěstitele o výnos.
Moučnivku na bramborách si můžete splést s hnědými skvrnami známými jako alternárie. Mladým zahrádkářům proto doporučujeme, aby se v případě pochybností o zdravotním stavu svých brambor a rozpoznání konkrétní choroby obrátili na odborníka nebo agrofirmu a postižené listy nosili s sebou. Tímto způsobem bude včas stanovena diagnóza brambor a přijata opatření, která zabrání nepříznivému působení plísně na úrodu.