Proč pažitka žloutne? Ačkoli pažitka není náročná na pěstování, často se stává, že zelené části ztratí barvu a poté uschnou. Na co byste si měli dát pozor, aby se to nestalo?
Cibulová pažitka je nezbytnou součástí chutných letních sendvičů a salátů. Je chutná a poměrně snadno se pěstuje. Není divu, že ji máme často na zahrádkách. Někdy však dochází k tomu, že zelené špičky žloutnou. Co může být příčinou?
Proč špičky pažitky žloutnou? Důvod může být jednoduchý
Téměř na každé zeleninové zahrádce se nachází cibule, která je žertem označována za královnu slovenské zeleniny. Její pěstování je snadné i pro začínající zahrádkáře. Přesto se stává, že špičky pažitky, které jsou vidět nad zemí, žloutnou a nakonec uschnou. Ukazuje se, že důvod může být jednoduchý. Mnoho lidí na to zapomíná, zejména v době vyšších teplot.
Jak pečovat o pažitku? Nezapomínejte na ni v horkém počasí
Nejčastějším důvodem, proč cibulová pažitka žloutne, není nic jiného než suchá půda a nedostatek vody. K tomu dochází zejména za horkého počasí, kdy bychom měli zvýšit četnost zalévání zahrady. Důležité je provádět ji brzy ráno nebo večer a ne během dne. Teplo způsobí, že se voda z půdy v krátké době odpaří. Proto je důležitá nejen četnost, ale i doba zalévání. Zpočátku zalévejte 2 až 3krát týdně, později každý den. Dávejte pozor, abyste zeleninu nepřelévali. Někdy je příčinou vadnutí pažitky nedostatek živin v půdě, zejména dusíku.
Proč pažitka žloutne? Možná ji napadli škůdci
Choroby zeleniny mohou také způsobit vadnutí pažitky. Pokud je půda poměrně vlhká, vyplatí se podívat se na rostlinu blíže a zjistit, zda nebyla napadena škůdci nebo houbami. K likvidaci škůdců a chorob můžete použít hotové přípravky nebo domácí směsi, například mléko nebo kvasnice.