Blog

Kolik se během těhotenství přibírá na váze?

89views

Průměrný přírůstek hmotnosti během těhotenství je:

– až 1-2 kg v prvním trimestru (do 13. týdne);

– až 5,5-8,5 kg ve druhém trimestru (do 26. týdne);

– až 9-14,5 kg ve třetím trimestru (do 40. týdne).

Níže uvedené tabulky odrážejí, jaká hmotnost je v daném týdnu a měsíci normální a kdy je považována za abnormální.

Proč žena během těhotenství přibírá na váze?

S nástupem těhotenství se začíná zvyšovat tělesná hmotnost. Je to způsobeno hormonálními změnami a růstem plodu. Všechny změny jsou vlastní samotné přírodě. Jejich účelem je chránit plod před nepříznivými faktory prostředí. V tomto ohledu se zvyšují tukové zásoby v těle. Tuková tkáň plní řadu funkcí. Je jakýmsi tlumičem nárazů pro plod, rezervním zdrojem živin a energie a také připravuje mléčné žlázy na laktaci. Během prvního a druhého trimestru dochází ke zvýšenému ukládání tukové tkáně a ve třetím k její mobilizaci.

Co způsobuje přibývání na váze během těhotenství? Lze to rozdělit následovně:

– hmotnost plodu – asi 3,5 kg;

– placenta – asi 1 kg;

– zvýšení objemu extracelulární tekutiny – asi 1,5 l;

– dělohy – asi 1 kg;

– mléčné žlázy – asi 0,5 kg;

– zvýšení objemu krve – asi 1,5 l;

– akumulace zásob tukové tkáně a bílkovin – asi 2-3 kg;

– plodová voda – asi 1 litr.

Vychází to asi 13-15 kg. Tímto číslem se však nenechte vyděsit. Bezprostředně po porodu se sníží asi o 10 kg, zbývající kilogramy pak postupně samy od sebe odcházejí. Lékaři však radí nezbavovat se jich hned a cíleně, hubnutí nestojí více než 1 kg za měsíc.

Faktory ovlivňující počet přibraných kilogramů

Přírůstek hmotnosti během těhotenství může ovlivnit řada faktorů. Odborníci je musí vzít v úvahu, aby mohli přírůstek objektivně posoudit.

Počáteční hmotnost ženy. Štíhlé dívky mohou přibrat více než dámy s křivkami.

Tendence k přibírání na váze. Žena může před těhotenstvím pečlivě sledovat svou váhu a snažit se ji kontrolovat. Pokud má však sklony k nadváze, měla by být připravena na to, že se objeví několik kilogramů navíc. Důvodem je genetický faktor.

Výška: Výška se může lišit podle toho, jakou má člověk výšku. Někteří gynekologové se domnívají, že čím vyšší je dívka, tím více přibere v období porodu.

Těhotenská hmotnost. Jedná se o pozdní toxikózu, při které dochází k otokům. Dochází k ní v důsledku poruch metabolismu vody a solí a mikrocirkulace krve. V důsledku velkého množství intersticiální tekutiny nahromaděné v důsledku narušení neuroendokrinní regulace se hmotnost ženy ještě zvyšuje. Těhotná žena by se měla poradit s lékařem. V mírných případech stačí upravit stravu a pitný režim. Pokud jsou otoky závažné, může být nutné vyšetření a léčba v nemocnici.

Zvýšená chuť k jídlu. Příčinou je progesteron, jehož hladina v krvi během těhotenství stoupá. A pokud se nezhubnete, můžete přibrat několik absolutně nadbytečných kilogramů.

Polyhydramnion. Nadměrné množství plodové vody (více než 1,5-2 litry ke konci těhotenství). Příčinou mohou být infekční nebo chronická onemocnění ženy (onemocnění ledvin nebo cukrovka). To obvykle ovlivňuje pohodu a tělesnou hmotnost matky. Při podezření na polyhydramnion je nutné vyšetření.

Věk. Čím je žena starší, tím větší je riziko přibývání na váze. A také mladší 19 let.

Leave a Response