Léto je sice v plném proudu a my i děti si užíváme zasloužené dovolené, ale právě teď je nejlepší čas začít myslet na dětskou imunitu ještě před návratem do herny. Nic nepomůže ze dne na den, vše chce svůj čas. Dokonce i posílení imunity. Jak na to přirozenou cestou?
Babí léto s sebou přináší střídání teplot
S nástupem dětí do školy se v mnoha rodinách roztáčí nekonečný kolotoč nemocí, ke kterému se přidává i proměnlivé počasí. Ráno se musíme teple oblékat, odpoledne se v oblečení potíme, protože je příjemně teplo.
Pro děti jsou v tomto období typické opakované infekce, protože imunitní systém se setkává s novými patogeny, vytváří si na ně imunitní odpověď a tělo si vytváří imunitní paměť, která uchovává informace o tom, s čím člověk během života bojoval. Může jít o nachlazení a chřipky, chřipky, , bolesti břicha a další nemoci.
Když se řekne imunita
Imunitní systém označuje soubor buněčných mechanismů, které nás chrání před bakteriemi, viry a jinými mikroby a působí také jako prevence proti mikroorganismům.
Imunitní systém lze tedy zjednodušeně popsat jako obranný štít, který nás neustále chrání. Skládá se z řady buněk, tkání a orgánů, které nás udržují zdravé a schopné odolávat některým opakujícím se infekcím. Patří mezi ně např:
- Hrdlo a mandle
- Brzlík
- Kostní dřeň
- Slezina
- Lymfatické uzliny a cévy
- Peyerovy skvrny v tenkém střevě
Imunitu dělíme na vrozenou a získanou, imunitní systém každého člověka se začíná budovat během porodu, kdy se v případě vaginálního porodu dítě při průchodu porodními cestami setkává s mnoha patogeny, které si imunitní systém zapamatuje a dochází také k počáteční kolonizaci mikrobiomu dítěte.
- Vrozená imunita je také označována jako nespecifická nebo přirozená imunita a skládá se z metabolické a buněčné imunity. Pro naše zdraví je důležitější než získaná imunita a funguje bez ohledu na to, zda jste se s daným antigenem již setkali, či nikoliv.
- Získaná imunita je také označována jako adaptivní nebo specifická a je zaměřena proti určité nemoci. Může být získána proděláním nemoci nebo očkováním a může být časově omezená.
Imunitu je třeba posilovat
Pouze zdravá a silná imunita nás může ochránit před nežádoucími vlivy prostředí. Oslabená imunita neumožní tělu fungovat tak, jak by mělo, a nemoci budou následovat jedna za druhou. Jak posílit imunitu?
Existuje několik způsobů, jak posílit imunitu, a měli bychom s tím začít už od útlého věku. Důležitý je také dostatek zdravého spánku, který můžete podpořit nejen nastavením pravidelného režimu před spaním, ale také výběrem kvalitního spánku. a pravidelného větrání v místnosti, kde dítě spí.
Kojení je dobrým základem pro život
Možná vám to zní jako klišé, ale je to pravda. Mateřské mléko obsahuje protilátky, které posilují imunitu, chrání před alergiemi, průjmy, ušními infekcemi, zápalem plic, meningitidou a infekcemi močových cest.
Věděli jste, že obzvláště bohaté na protilátky proti nemocem je kolostrum, první mléko, které se tvoří hned po narození.
Zaměřte se na střeva
U dětí a dospělých se 70-80 % imunitního systému nachází ve střevech, takže zdravý střevní mikrobiom je zásadní. Pokud nejsou střeva zdravá, nebude správně fungovat ani imunita. Můžete se spolehnout na probiotika ve formě doplňků stravy i na přírodní probiotika, tj. kysané zelí, kombuchu, jogurt, podmáslí a kefír, nakládané okurky a další.
Naučte své děti zásadám zdravého stravování
Dnešní strava je plná cukrů, umělých sladidel, barviv, zvýrazňovačů chuti a trans-nenasycených tuků a jíme především zpracované potraviny v podobě polotovarů a uzenin. Nic z toho však není pro náš život nezbytné a zejména děti by se jim měly vyhýbat. A protože děti chtějí jíst to, co my, měli bychom si i my dospělí dávat pozor na to, co jíme.
Do svého jídelníčku bychom měli zařadit dostatek čerstvého ovoce a zeleniny jako zdroje vitaminů a minerálních látek a měli bychom také dbát na to, abychom měli dostatek bílkovin. Těch máme ve stravě obvykle nedostatek, ale protilátky jsou bílkovinného původu a imunita je oslabená.
Vsadit můžete také na vitaminy pro imunitu
Vitamíny, minerály a stopové prvky jsou pro naše tělo nepostradatelné, ale ne vždy můžeme své potřeby uspokojit stravou. K tomu slouží různé multivitamíny pro děti v podobě dětských sirupů na imunitu nebo doplňků stravy na imunitu ve formě tablet.
Pro podporu imunity musíme dbát na přísun vitaminů A, B, C, D, E, K a důležitý je také rybí olej Omega 3. V případě, že se nám podaří imunitu podpořit, musíme se zaměřit na vitaminy A, B, C, D, E, K. Osvědčený je také , který je bohatý na imunoglobiny, laktoferin, cytokiny a celou řadu vitaminů a biominerálů.
Věděli jste, že mezi oblíbené doplňky stravy pro děti patří Terezia Baby Immune, Vibovit, Marťánci, a další přírodní sirupy, jako je rakytník řešetlákový?
A co bylinky?
Echinacea, meduňka, rakytník, heřmánek, lípa, hlíva ústřičná a rakytník. Všechny tyto látky mohou posílit imunitu dětí i dospělých a lze z nich připravit čaj, domácí sirup a tinkturu.