Nápadná rostlina s krásnými fialovými květy a příjemnou vůní. Při správné péči zaujme každého, a proto ji většina zahrádkářů chce mít na svých domácích záhonech. Pokud ji chcete na zahradě úspěšně pěstovat, musíte vědět, co levandule nemá ráda.

Péče o levanduli může být nesmírně obohacující, zejména pokud se vám rostlina odvděčí bujným kvetením a krásnou vůní. Pokud ji vysadíte v blízkosti domu nebo terasy, můžete počítat s dalším přínosem. Její vůně účinně odpuzuje komáry, takže pokud rádi grilujete a trávíte večery venku, bude to pro vás skvělá zpráva.

Co se levanduli nelíbí? Rostlina nemá vysoké nároky

Aby se levanduli dařilo, musíme jí poskytnout vhodné podmínky pro pěstování. Nejdůležitější otázkou je volba místa, kam ji zasadit. Rostlině se nedaří ve stínu a potřebuje výrazné slunečné stanoviště. Je třeba se vyhnout jílovitému substrátu, Pokud však takovou půdu na zahradě máte, není nic ztraceno. Stačí ji před výsadbou dobře vykopat a promíchat se štěrkem a hnojem.

Levandule nemá ráda přemokření, zalévejte ji proto maximálně jednou za týden a půl a vyhněte se namáčení květů. Mulčování vám ušetří trhání plevele, proto se vyplatí pod něj nasypat drobné oblázky nebo borovou kůru. Na rozdíl od mnoha jiných zahradních rostlin levandule špatně reaguje na přílišné hnojení. Stačí ji jednou ročně na jaře posypat kompostem.

Co lze udělat pro to, aby levandule pěkně kvetla? Zkontrolujte, zda se v ní nevyskytují škůdci

Nejdůležitější věcí, kterou je třeba udělat, aby vaše levandule kvetla, je prořezávání. Tím zajistíte, že levandule bude pěkně růst a vytvářet krásné květy. Nejlépe je to dělat dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Zkraťte výhony na třetinu jejich délky. pomocí malých zahradnických nůžek. Někdy kvetení brání škůdci a choroby, které levanduli napadají. Rostlina se špatně vyvíjí, je-li napadena plísní šedou. Poznáte ji podle stříbrošedých skvrn a šedého napadení na listech a stoncích.

Pokud se jí chcete zbavit, udělejte si zásobu cibulových slupek. Uvařte 200 g cibulových slupek v 1,5 litru vody. Nechte je vařit na ohni asi 30 minut. Po této době tekutinu sceďte, nechte vychladnout a nalijte ji do lahve s rozprašovačem. Nemocnou levanduli stříkejte několikrát denně, dokud příznaky zcela nezmizí. To obvykle trvá asi týden.

Související články:

Levanduli můžete vysadit ve dvou termínech, ale buďte opatrní. Jinak neuvidíte ani jeden květ

Pečujte o levanduli tímto způsobem a budete mít na zahradě Provence.