Myčka nádobí poprvé spatřila světlo světa v 19. století, od roku 1929 se setkáváme s elektrickými myčkami nádobí a od 70. let 20. století se myčka nádobí stává v domácnostech běžnější, a to spíše na Západě. V posledních desetiletích si myčka získala oblibu i u nás. Přečtěte si informace, které jste o tomto fantastickém spotřebiči nevěděli.
Myčka nádobí šetří vodu
Myčku si obvykle pořizujeme, abychom si ušetřili práci. Myčka nádobí však nešetří jen naše ruce, ale také naši peněženku. Protože zatímco při ručním mytí nádobí spotřebujeme až 40 litrů vody, myčce stačí 6-15 litrů.
Myčku je třeba správně naplnit
Nezáleží na tom, co do myčky dáváte. Velké hrnce, mísy a talíře patří dolů. Větší kusy dozadu, menší blíže ke dveřím. Sklenice, šálky a misky dávejte do horní vrstvy myčky nádobí dnem vzhůru. Příbory dávejte pouze do koše nebo přihrádky na příbory.
Co se děje v myčce nádobí?
Většina z nás pravděpodobně netuší, co se děje za tajemnými dvířky, když je otevřeme a vytáhneme z myčky čisté nádobí. Je to jednoduché. Myčka nádobí nejprve opláchne studenou vodou. Pak pomocí ramen a trysek umyje nádobí proudem horké vody a mycího prostředku. Nakonec myčka nádobí několikrát opláchne, přidá leštidlo, vypustí vodu a spustí cyklus sušení.
Speciální funkce
Možná má vaše myčka nádobí některou ze speciálních funkcí, které vám umožní pracovat ještě efektivněji. Které z nich se vyplatí?
- Zpožděný start. Můžete nastavit spuštění myčky, když nejste doma.
- Senzor naplnění. Myčka vyhodnotí, jak je plná, a určí, kolik vody potřebuje.
- Dětská pojistka. Pomocí kombinace tlačítek uzamkněte hlavní panel, aby vám děti během mycího cyklu nezkazily plány.
- Systém AquaStop. Pokud dojde k úniku vody z přívodní hadice, pračka se sama vypne, vypustí vodu a uzavře ventil.
- Systém AquaSafe. Pokud z myčky unikne voda, myčka vypustí vodu a uzavře se.
- Automatické otevírání dvířek. Myčka se po dokončení programu sama otevře, což pomáhá lépe usušit nádobí.