Rajčata lze při běžné teplotě zalévat jednou za 3-4 dny. Když se však teplota vzduchu povážlivě zvýší, je třeba tento postup provádět častěji. Vhodnější je zalévat jednou za dva dny.
V tomto případě je také důležité použít správné množství vody. Mnoho zahrádkářů toto pravidlo při zalévání rajčat v horku zanedbává.
V některých případech to vede k nadměrné vlhkosti: rajčata praskají, jsou „vodnatá“ a stávají se náchylná k různým chorobám. V jiných případech je množství použité zálivky příliš malé: z tohoto důvodu vznikají problémy s plodností.
Abyste zachovali budoucí úrodu, dodržujte následující pravidla: „zástupci“ nízko rostoucích odrůd potřebují jedno vědro vody na keř, středně vysoké odrůdy potřebují dvě vědra vody a vysoké odrůdy potřebují tři vědra vody.
Používejte teplou vodu. Rajčata nezalévejte studenou vodou! Zejména v horku. Teplotní rozdíl mezi teplotou půdy a vody může rostlinu vážně poškodit. Teplota kapaliny by měla být přibližně stejná jako teplota vzduchu.
Při zalévání rostliny byste se měli vyhnout tomu, aby se tekutina dostala na stonek a listy, aby nedošlo ke vzniku infekcí. Toto pravidlo platí zejména v období veder. Nejlepší je zalévat ráno nebo pozdě odpoledne.
Nejúspornější je zavlažování u báze rostlin pomocí hadice nebo kapkové závlahy. Vyhněte se zalévání nad hlavou: mokré listy jsou náchylnější k hnilobě a dalším chorobám, které se rozvíjejí ve vlhkém a teplém prostředí.
Pokud je na zahradě nebo ve skleníku příliš mnoho slunce, zajistěte rostlinám stín. K zakrytí rostlin během nejteplejších hodin dne můžete použít téměř jakoukoli látku od pytloviny až po plachty natažené přes podpěry.
Kořeny udržujte v chladu mulčováním kořenové zóny a zaléváním. Čím více mulčujete, tím lépe jsou půda a kořeny rostlin chráněny před horkým vzduchem. Mulč působí jako regulátor vlhkosti. V tomto případě lze použít slámu.
V podmínkách tepelného stresu je třeba co nejvíce zvýšit cirkulaci vzduchu. Keřům odřízněte spodní listy, a pokud je pěstujete ve skleníku, otevřete dveře dokořán.
V horkém počasí byste neměli rajčata přikrmovat přidáváním hnojiva do půdy. Rostliny rajčat potřebují dostatek vody, nikoliv „těžké krmení“. Listová výživa vápníkem je však dobrým způsobem, jak udržet imunitu rostlin a zabránit praskání plodů.
Nestříkejte však rostliny na přímém slunci – způsobí úpal! Nejvhodnější doba je brzy ráno nebo večer, dokud je ještě chladno. Pro milovníky ekologického zemědělství existuje alternativa, např. krmení mlékem. Smíchejte mléko a vodu v poměru 50/50 a rostliny ošetřete.