Skořice, toto běžně používané koření, se může ukázat jako skutečný zázrak pro naše zdraví. Bohužel mnozí z nás si skutečnou léčivou hodnotu tohoto aromatického koření neuvědomují. Skořice nejenže dodává chuť našim pokrmům, ale má také hmatatelné účinky při léčbě různých onemocnění.
Co je to pravá skořice?
Především byste měli být při výběru skořice opatrní, protože existují dva druhy: Indická (cejlonská) a čínská (kasie). Pravá skořice, která má větší zdravotní účinky, pochází ze Srí Lanky a je k dostání především v obchodech se zdravou výživou. Je třeba poznamenat, že čínská skořice, dostupná v supermarketech, není tak zdraví prospěšná. Cejlonská skořice má mnohem nižší obsah kumarinu a představuje menší riziko toxicity.
Přínosy konzumace skořice:
Skořici používaly starověké civilizace při balzamování. V době moru se používala spolu s hřebíčkem jako protiinfekční prostředek.
V 15.-16. století byla nejvíce ceněným kořením. Většinu jeho starověkých použití potvrdil moderní výzkum.
Gastrointestinální poruchy
Německá zdravotní komise schválila používání skořice k uvolnění křečí v zažívacím traktu a ke zmírnění zažívacích potíží.
Infekce močových cest
Studie ukazují, že skořice je účinná při infekcích močových cest, zejména pokud jsou způsobeny bakterií Escherichia coli. Má také příznivý vliv na léčbu vaginálních plísňových infekcí způsobených bakterií Candida albicanis.
Diabetes
Nedávné studie naznačují, že skořice zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi. Zvyšuje schopnost inzulínu metabolizovat glukózu, což pomáhá udržovat rovnováhu cukru v krvi. Skořice zvyšuje citlivost buněk na inzulín.
Botanik James Duke tvrdí, že 1/8 čajové lžičky skořice dokáže zvýšit účinnost inzulínu třikrát.
1/2 – 3/4 čajové lžičky skořicového prášku lze užívat s každým jídlem, abyste pomohli kontrolovat hladinu cukru v krvi. Tyto rady je však vždy třeba konzultovat s lékařem.
Trávení
Skořice stimuluje trávicí systém a usnadňuje trávení tuků. Obsažené třísloviny mají stahující účinek, což může pomoci při průjmu.
Plísňové a virové infekce
Nachlazení a chřipka
Toto koření se v tradiční medicíně již dlouho používá jako lék proti nachlazení a chřipce. V kombinaci se zázvorem stimuluje krevní oběh, zahřívá tělo a bojuje proti infekčním mikroorganismům.
Dr. Henryk Różanski uvádí recept na nálev: Nálev – Infusum Cinnamomi na vodu nebo mléko, s medem nebo malinovou šťávou: 1-2 čajové lžičky kůry na sklenici vroucí vody. Pije se 2-3krát denně po 1 sklenici, při nachlazení, chřipce, kašli, horečce – každých 4-6 hodin po 1/2 sklenici.
Sedativní účinek
Skořice má také uklidňující účinek, zmírňuje bolest a podporuje průtok krve. Může pomoci při bolestech svalů, menstruačních křečích a artritidě.
Mějte na paměti, že výběr správné skořice, tedy té cejlonské, z ní může udělat nejen chuťově výrazný doplněk pokrmů, ale také prostředek k úlevě od různých potíží.
Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36424773/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24148965/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36753827/
https://rozanski.li/1152/kora-cynamonowca-cortex-cinnamomi-w-medycynie-i-hodowli-zwierzat/