Můra pórková neboli červotoč pórkový je nepřítelem zeleniny číslo jedna. Tato larva může mít velmi ničivé následky, pokud se problém včas neřeší. Naštěstí existuje několik řešení, jak před napadením a dokonce i po něm zabránit zničení úrody póru.
Je to malý motýl 16 až 18 mm s názvem Acrolepiopsis assectella a a priori neškodná. Jak už to v té době bývá, problematický není dospělý hmyz, ale jeho larva. Vyvíjí se v listyna tyče nebo žárovky pórku a prokopejte je až na dno zeleniny, až po osušte ji. V zeleninové zahradě je to Lepidoptera napadá především alliumstj. ale také na česnek, à šalotka, à cibules pažitka a několik dalších cibulnatých rostlin.
Na můra pórková je často zaměňován s pórkovým listonošem, proto je důležité jej včas identifikovat. V dospělostiAcrolepiopsis assectella je motýl s hnědým tělem. Samička žije měsíc a půl a klade kolem stovky vajíček. Doba kladení vajíček se může protáhnout od jaro (když teplota přesáhne 12 °C) na začátku roku. podzim. V tomto období, tři generace motýlů, přičemž druhá a třetí generace je zpravidla divočejší než první. Na adrese larvální stádiumna housenka je žlutá nebo světle zelená, s černé tečky na těle a oranžová hlava.
Jeho přítomnost lze někdy zjistit pouhým okem, když se potuluje po pórech, ale lze pozorovat i fyzické poškození:
- z díry v listí které se rozšiřují a vytvářejí dojem, že je pór rozedřený.
- z žloutnutí listů a vadnutí
- z bílé skvrny což jsou ve skutečnosti zámotky larev.
Nakonec je pór zcela pohlcen ve svém jádru a stává se vyschneale to už je pozdě.
Jak už to tak v zeleninové zahradě bývá, nejlepší je zabránit . než léčit.
- Na omezuje riziko napadení.
- Podle stejného principu je nejlepší vysazovat několik pórků mezi ostatní zeleninumísto monokulturních řádků.
- Na začátku jara nainstalujte síť proti hmyzu lehkým zatlačením do země.
- Jako preventivní opatření můžete postříkat purin z rajčatrebarbory nebo pelyňku, ale vyhněte se kopřivovému purinu, který moli na pórku milují.
- Poslední možnost prevence: umístěte feromonové pasti které přilákají a chytí samce a omezí rozmnožování.Acrolepiopsis assectella.
Pokud housenky spatříte, snažte se je ošetřit dříve, než se dostanou do středu rostliny. Jakmile si všimnete napadení, zde je návod, co můžete nasadit:
- Odstraňte všechny napadené částipoškozené listy, odříznout co nejvíce a rozdrtit viditelné larvy.
- Použijte Bacillus Thuringiensis, bakterie používaná v ekologickém zemědělství, která se ukázala jako velmi účinná proti molici pórové a mnoha dalším hmyzím škůdcům, jako je sviluška a zelí. Prodává se komerčně. Tento prostředek funguje pouze v případě, že červci ještě nedosáhli jádra póru.
Jsou jedlá soda a ocet účinné?
Tyto dvě rady jsou často uváděny jako babské léky. Na . smíchaný s olivovým olejem a vodou lze nastříkat na základnu rostliny, ale není vždy účinný.
Další trik, který zahrádkáře často zklame: výsadba mrkve v blízkosti pórku, ale i fenyklu nebo celeru, které by svým silným zápachem nežádoucí hmyz odradily. Zahrádkáři totiž uvádějí. s touto metodou jen málo výsledků.
Na druhou stranu doporučují účinnou techniku: namáčení pórku do vody. bílém octunebo dokonce bělidlo – zředěné vodou – před jejich použitím. transplantace.
Můžete jíst pórek s červy?
Ne, to opravdu ne: nejenže je to nechutné, ale hlavně nedoporučuje se. Kapustové můry sice nejsou pro člověka a priori nebezpečné, ale je lepší se jim preventivně vyhnout.
Na druhou stranu, pokud vaše zelenina není příliš zasažena, můžete napadené části odříznout a vyhodit – aniž byste je dávali do lednice – a poté zlikvidovat. dezinfekce zbytek bílým octem a poté přesadit, nebo dokonce rovnou sníst, jakmile si budete jisti, že v něm nezůstali žádní červi.