Pěstování vlastních rajčat není obtížné, naopak. Musíme však dbát na jejich ochranu před nepřáteli, jako jsou plísně a škůdci.
Všichni pěstitelé vědí, že zaštipování rajčat je pro rostliny důležité. Neštípou se však keříčková nebo planá rajčata, ale pouze rajčata tyčková. Možná jste ale slyšeli, že pokud budete listy zaštipovat, ochráníte rajčata před plísní bramborovou. Je to však skutečně pravda? Můžeme rajčatům pomoci, ochránit je a dosáhnout bohaté úrody? Jak to skutečně funguje? Máme rajčatům otrhávat listy, nebo ne?
Trhání listů na rajčatech
Každý pěstitel se o své záhony stará, jak nejlépe umí. Všichni se těší na bohatou úrodu dokonalých plodů. Často se však stává, že místo abychom jim pomohli, nevědomky jim ublížíme. Nejčastěji se pěstitelé snaží zvýšit úrodu trháním listů. Tím, že nechají stonky holé. To však rostlině neprospívá. Nezvyšuje totiž výnos, ale spíše ho snižuje. Je důležité si uvědomit, že listy jsou na rostlině velmi důležité. Dodávají jí energii a pomáhají vyživovat rajčata. To však není jejich jediný přínos. Listy dokonce stíní plody a chrání je před silnými slunečními paprsky.
Jak sbírat listy rajčat
Proto se doporučuje ponechat listy na rostlinách. Díky nim bude úroda bohatší. Přesto se najdou listy, které bude třeba odříznout. A to jsou ty, které leží na půdě. Vlhkost může způsobit jejich
plesnivět. Plíseň se může dále šířit a zničit celou úrodu. Pokud se vám stane, že omylem spálíte listy rostlin postřikem nebo jsou zažloutlé od napadení škůdci, odřízněte je. U planých rajčat sledujte, zda nedochází k jejich zhutnění. Pokud rostliny silně zasychají, odřízněte některé listy.
Podpora bohaté úrody rajčat
Podpořte bohatou úrodu rajčat správnou péčí a výživou. Pravidelně je zalévejte, abyste zabránili jejich praskání. Nezapomeňte myslet na výživné . Čtrnáct dní hnojte hnojivem s obsahem draslíku, dusíku, fosforu a vápníku. Pokud vybíráte hnojiva, volte ta, která jsou určena pro plodovou zeleninu.
Věděli jste ale, že za hnojiva nemusíte utrácet vůbec? Vyrobte si vlastní, kterým budete rostliny hnojit, a používejte ho jako postřik proti škůdcům a chorobám. Toto hnojivo je třeba střídat s hnojivem z fermentovaného kuřecího krmiva, které také obsahuje vápník. A jak víte, slouží jako prevence proti suché hnilobě. Je také navíc vhodné nejen pro rajčata, ale i pro papriky, cukety, okurky, melouny a další.