Recepty na jídlo

Věděli jste, že borůvky ve skutečnosti nejsou modré? Proč se nám tak jeví?

99views

Ne všechno je takové, jak se na první pohled zdá. A „modré“ borůvky jsou toho důkazem.

Vyzkoušejte to! Jednoduchá metoda, jak roztřídit sladké borůvky od těch kyselejších. Potřebujete jen misku s vodou:

Barva je důležitou vlastností různých věcí, včetně ovoce a zeleniny. Některé druhy mají pouze jednu typickou barvu – například všichni víme, že mrkev je oranžová a hrášek zelený. A také jsme se dlouhá léta domnívali, že jsou modré. V angličtině se jim dokonce říká „blueberries“ neboli modré bobule.

Nyní se však ví, že borůvky ve skutečnosti nemají s modrou barvou mnoho společného a že za vše může náš mozek, respektive iluze našich očí.

Borůvky nejsou modré

Když borůvky rozmačkáte nebo rozmixujete, modrá barva se neobjeví. Vidíme pouze tmavě červenou barvu.

Vědci si proto dlouho lámali hlavu nad otázkou, jak je možné, že se toto ovoce navenek jeví modré, když je uvnitř tmavě červené. Vědělo se, že za modrou barvou borůvek stojí pigmenty zvané antokyany, které však nejsou modré, ale tmavě červené.

Nedávno se vědcům z Bristolské univerzity podařilo tuto záhadu rozluštit.

Nyní je známo, že je to náš mozek, který interpretuje barvu borůvek jako modrou. Na vině však mohou být i další faktory.

Vyzkoušejte lahodné koláče a dorty plněné čerstvými borůvkami. Jsou to ty nejlepší a nejchutnější borůvkové pochoutky.

Borůvkový voskový zábal

Vědci z Bristolské univerzity zkoumali tuto barevnou záhadu kolem borůvek a zjistili, že naše mozky klame voskový obal na slupce každé bobule. Tyto vosky se nazývají epidermální a jejich úkolem je chránit bobule před vodou nebo různými škodlivinami.

Studie odhalila, že vrstva vosku, která borůvky obklopuje, je tvořena drobnými strukturami, které fungují tak, že rozptylují modré a ultrafialové (UV) světlo a zároveň pohlcují světlo jiných barev. Díky tomuto jevu se bobule lidem jeví jako modré, přestože samotná vosková slupka neobsahuje žádné modré pigmenty. Svým způsobem jde tedy o zajímavou iluzi přírody.

Možná jste si všimli, že některé borůvky jsou „modřejší“ než jiné – hodně záleží na konkrétní tloušťce voskové vrstvy kolem plodu.

To je velmi zajímavé zjištění, které může mít velký vliv na vývoj nových barev a pigmentů.

Které potraviny by neměly chybět v našem letním jídelníčku, si můžete přečíst níže:

Borůvky plné zdraví

I když jsme právě odhalili tuto velkou „lež“, kterou nás borůvky léta klamaly, faktem zůstává, že jsou velmi zdravým a chutným ovocem.

Připomeňme si stručně některé jejich pozitivní účinky na zdraví:

– jsou zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit buňky před poškozením volnými radikály.

– podporují paměť a schopnost soustředění

– jsou prospěšné pro zrak díky obsahu látek, jako je lutein a zeaxantin.

– prospívají zdraví srdce a cév

– podporují trávení díky obsahu vlákniny

– obsah vitaminu C přispívá k podpoře imunity a spolu s vysokým obsahem železa jsou vhodné také k prevenci nebo léčbě chudokrevnosti.

Chutnají skvěle samotné nebo je můžete přidat do cereálií, smoothie nápojů či kaší. Ideální je konzumovat je čerstvé, kdy jsou nejhodnotnější. Vařením nebo pečením se z nich část prospěšných látek vytratí.

Pokud máte rádi borůvky, určitě vyzkoušejte následující sušenky:

Leave a Response