Vídeňský guláš s karlovarským knedlíkem: Tato kulinářská kombinace je ideální pro nedělní oběd
Křehké kousky hovězího masa v bohaté omáčce s nadýchaným knedlíkem z vyzrálého těsta. Ideální oběd.
Vyzkoušejte naše recepty na další fantastické dušené maso. A máte vyřešený dokonalý oběd pro celou rodinu:
Nostalgický vídeňský guláš
je vždy dobrý nápad. Hodí se pro všední i sváteční obědy. Rádi děláme také tzv. vídeňský guláš, který v nás vyvolává vzpomínky na školní jídelnu.
Jeho základ tvoří cibule s hovězím masem a spousta a spousta omáčky, která se zahušťuje jíškou. A právě k této omáčce se dobře hodí domácí knedlíky. Příprava vídeňského guláše je opravdu jednoduchá, a zatímco se maso dusí do měkka, máme čas připravit i poctivou přílohu.
Nejprve však recept na guláš:
Recept na vídeňský guláš
Budeme potřebovat: 1 kilogram hovězího masa (stehno, plec, krk, …), 500 g cibule, 5 lžic sádla, podle chuti sůl, lžíci drceného kmínu, lžíci mletého pepře, lžíci majoránky, 2 litry hovězího vývaru (bujónu), 4 lžíce oleje, 4 lžíce hladké mouky.
Postup:
1) V hrnci rozehřejte sádlo a osmahněte na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Cibuli smažte na středním plameni, pomalu a za častého míchání, dokud nebude tmavě hnědá a křupavá.
2) Pak přidejte na kostičky nakrájené maso k cibuli, nechte ho zatáhnout ze všech stran, osolte, přidejte kmín, papriku a minutu míchejte. Přilijeme asi litr a půl vývaru, přivedeme k varu a přikryté maso vaříme na mírném ohni doměkka.
3) V malém hrnci nebo pánvi rozehřejte olej, přidejte mouku a osmažte hladkou jíšku dozlatova. Do guláše přidejte zbylý vývar, přiveďte k varu, vmíchejte vývar a majoránku a vařte dalších 10 až 15 minut.
Legendární maďarský guláš se fantasticky hodí ke knedlíkům. Takto ho připravujeme my:
Tradiční pikantní dušené hovězí maso.
Bramborový knedlík
Ten pojmenovaný po českém lázeňském městě vypadá a chutná fantasticky. Skvěle se hodí k našemu dnešnímu guláši.
Pokud jste karlovarský knedlík ještě nikdy nedělali, nebojte se, jeho příprava je hračka. Těsto ani nebudete muset hníst. Knedlík se totiž skládá pouze z vyzrálého bílého těsta, vajec a petrželky.
Zde je recept:
Recept na karlovarské knedlíky
Budeme potřebovat: 6 starších rohlíků, 200 ml mléka, 3 lžíce másla, 3 vejce (M), hrst petrželky, podle chuti sůl a mletý černý pepř.
Postup: Vezmeme si rohlíky a nakrájíme je na kousky:
1) Máslo rozpustíme a necháme vychladnout, rohlíky nakrájíme na malé kostičky, petrželku nasekáme nadrobno, vejce rozšleháme a z bílků se špetkou soli ušleháme tuhý sníh.
2) Nejprve kostky krátce osmažte dozlatova na suchém plechu (180 °C, 5 až 7 minut) a nechte je vychladnout. Kostky vložte do velké mísy, zalijte je mlékem a nechte nasáknout. Mezitím smíchejte žloutky s rozpuštěným máslem. Do těsta přidejte špenát, žloutkovou směs, sůl a pepř a lehce promíchejte. Pak stejně lehce vmíchejte sníh z bílků.
3) Třetinu směsi rozetřete na potravinovou fólii a pomalu ji srolujte do podlouhlého válečku, který do fólie pevně zabalte jako rohlík. Postup zopakujte ještě 2krát a tři knedlíky položte na pařák a vařte v páře asi 25 minut. Knedlíky nechte krátce vychladnout, vybalte je z fólie a nakrájejte je na kolečka.
TIP: Zabalený knedlík lze také uvařit ve vroucí vodě – vaří se asi 20 minut.
Pokud karlovarský knedlík není vaším favoritem, můžete vyzkoušet i jiné tradiční knedlíky. Podívejte se na recepty ZDE: