Recepty na jídlo

Pro dobrou úrodu a zdravé keře přidávám několik kapek tohoto prostředku do kbelíku s vodou.

46views

Použití jódu na rajčata, okurky, papriky a jahody může přinést mimořádné výsledky. Tento jedinečný prvek stimuluje vývoj rostlin, posiluje jejich odolnost vůči chorobám a zlepšuje kvalitu výnosů. Pravidelné používání jódu u plodin nejen zvyšuje produktivitu, ale také zajišťuje zdravější a šťavnatější ovoce a zeleninu. Neotálejte – zaveďte jód do své zahrady a těšte se z bohaté úrody.

Recepty na jodové roztoky pro zahradu a důležitá upozornění. Proč jód podporuje růst zeleniny a ovoce?

Jód se podílí na biologických procesech. Přidáte-li ho trochu do půdy, zlepší to procesy metabolismu dusíku, jinými slovy, tento stopový prvek vlastně plní funkce dusíkatých hnojiv. Zároveň má jód antiseptické účinky, ničí škodlivé mikroorganismy na listech rostlin a v půdě.

Jód pro rajčata

Na začátku sezóny by měl zahrádkář využít , aby vypěstoval zdravé a silné sazenice rajčat. Stačí připravit jednoduchou směs dešťové vody a jedné kapky jódu, přidané lékařskou pipetou. Před zaléváním roztok důkladně promíchejte, aby byla zajištěna maximální rovnoměrnost.

Sazenice rajčat, lilku a paprik by měly být hojně zalévány roztokem jódu. Tato forma hnojení posiluje rostliny, podporuje jejich zdravý růst a podporuje tvorbu velkých a chutných plodů. Mladým sazenicím stačí jednorázová zálivka.

Po přesazení rostlin do půdy je lze ještě podpořit jódem, ale technika zalévání a koncentrace roztoku musí být jiná. Ihned po přesazení každou rostlinu podlijte následujícím roztokem. litr roztoku připravený v poměru: 10 litrů vody na 3 kapky jódu.

K boji proti plíseň na solankovitých rostlinách (rajčata, brambory, lilky) můžete použít následující ošetření: smíchejte 10 litrů vody se 40 kapkami jódu a jednou polévkovou lžící peroxidu vodíku a tímto roztokem postříkejte keře. Postřik by měl být prováděn večer každých 10 dní.

Jód na okurky

Nyní několik slov o způsobu aplikace jód při pěstování okurek. Do kbelíku nalijte 9 litrů vody, přidejte litr odstředěného mléka a 12 kapek jódu. Odvar na několik minut odstavte, důkladně promíchejte, nalijte do postřikovače a postříkejte keře okurek i půdu kolem nich.

Toto ošetření účinně ničí spory plísně moučné v porostech okurek. Přípravky obsahující jód také působí proti žloutnutí listů, podporují omlazování výhonků. Postřik by se měl provádět každých 10 dní od května do června.

Pro další podporu růstu okurek si můžete připravit další směs: rozemelte 20 g běžného domácího mýdla (bez bělidel a barviv), přidejte litr syrovátky nebo mléka a 5 kapek jódu. Vzniklou směs nalijte do kbelíku s vodou. Tato kombinace má rovněž preventivní účinek na plísňové infekce.

Jód pro zelí

Zelí také dobře reaguje na Přívod jódu. Hnojení jódem zajistí, že rostliny budou zdravější a silnější. Stačí rozmíchat 40 kapek jódu v kbelíku s vodou a zalít jím zelí, které právě začíná tvořit hlávky.

Na každou rostlinu použijte jeden litr roztoku.

Jód pro jahody

Jód je vynikajícím lékem na ochranu jahod před plísní šedou a posilují vitalitu keřů. Před jejich rozkvětem se vyplatí takový roztok použít: 10 kapek jódu rozpusťte v 10 litrech vody a důkladně promíchejte.

Postřik je nejlepší provádět večer. Ošetření se doporučuje opakovat dvakrát až třikrát při zachování 10denních intervalů.

Poznámky a upozornění

Mějte na paměti, že jód je prospěšný, ale v přiměřeném množství. Jeho nadbytek může být pro rostliny i člověka nebezpečný. Rostliny absorbují sloučeniny jódu a hromadí je v plodech. Proto je důležité nezalévat jedlé rostliny roztoky obsahujícími jód nadměrně.

Leave a Response