Boj se slimáky může být opravdu náročný. Pokud jste již vyzkoušeli různé metody, ale stále bez úspěchu, vyzkoušejte některé z níže uvedených tipů, jak se těchto slimáků zbavit.
Nikdy si nemůžete být jisti, jaká zbraň bude proti kulkám fungovat, proto je vždy dobré použít kombinaci několika z nich. Navíc je nyní nejlepší čas začít bojovat proti slimákům. Nejčastěji jsou zasaženy sazenice, ale také salát, špenát a mnoho dalších. Nemluvě o tom, že když na rostlinách začnou růst papriky, mohou je slimáci opravdu zdevastovat. Postižena jsou také rajčata, okurky, dýně, cukety a mnoho dalších, proto se proti invazi slimáků účinně braňte.
Vytvoření bariéry proti slimákům
Nejlepší ochranou je vždy bariéra. Tedy to, co slimáci nedokážou překonat. Například drcené vaječné skořápky, hrubý popel, ostrý štěrk nebo kávová sedlina jsou pro slimáky jedovaté a už jen jejich zápach je odradí. Někteří zahrádkáři však uvádějí, že výbornou obranou může být mulč, ale ne o všech možnostech lze říci, že tomu tak je. Mulčovací kůra je nevhodná, protože ji slimáci využívají jako úkryt, pod který se mohou schovat. Dobrou volbou pro mulčování proti těmto slimákům mohou být suché byliny. Nemají rádi šalvěj, tymián ani mátu.
Další možností, zejména pro malé sazenice a jiné drobné rostliny, může být rozříznutá dvoulitrová PET láhev, kterou položíte na rostlinu. Slimáci se přes víčko nedostanou. Další možností je drátěné nebo měděné pletivo. Stačí ho natáhnout kolem záhonu pomocí kolíků.
Samolepicí měděná páska
Měděná páska může být také skvělou bariérou. Ta je obvykle samolepicí. Problém je, jak ji připevnit k lůžku? Doporučujeme vytvořit obrubníky, na které pásku pouze nalepíte. Druhou možností jsou vyvýšené záhony, kam se páska snadno připevní. A samozřejmě ji můžete připevnit i na květináče. Mnoho zahrádkářů také doporučuje umístit před záhon mělkou misku s pivem. Ta je sice přiláká, ale slimáci se nedostanou ven. Jedná se tedy o agresivnější formu přilákání.
Další možnosti obrany proti slimákům
Můžete také nasadit hlístice, které se vstříknou do půdy, kde pak vyhledávají slimáky a pronikají do jejich dýchacího systému. Jakmile se dostanou dovnitř, bakterie z hlístic slimáka zabijí.
Rádi bychom však dodali, že proti slimákům je třeba bojovat preventivně. To znamená dávat pozor na vlhká místa, například pod květináči, která mohou být skvělým útočištěm. Často se také schovávají pod vlhkým dřevem nebo pod prkny, se kterými se již příliš nehýbe. Pravidelně také sekejte trávník, zejména v okolí květinových záhonů. Afrikány můžete vysadit kolem záhonů, ale také ve skleníku podél cest. Tyto květiny slimákům nevoní. Posledním krokem, který je třeba udělat jako prevenci, je zrýt a obrátit půdu, aby vyschla a s ní i vajíčka slimáků.