Recepty na jídlo

Tyto ryby negrilujte! Naopak, na těchto 6 rybách si pochutnáte.

118views

Kterou rybu je lepší negrilovat, protože se rozpadne nebo se přilepí na tác?

Než začnete grilovat, zopakujme si několik zlatých pravidel:

Ryby a gril se zdají být dokonalou kombinací. Prozkoumáme, které ryby budou nejen nejhorší, ale také nejlepší, abyste získali zdravé a chutné grilované jídlo.

Vyplatí se ryby grilovat?

Na jaře vždy chodíme s přáteli nebo rodinou grilovat. Ukazuje se však, že skvělou alternativou k tučnému masu jsou grilované ryby.

Jejich jedinečnou chuť nelze napodobit žádným jiným způsobem zpracování. Navíc ryby při grilování neztrácejí cenné živiny. Mezi nejdůležitější patří omega-3 nenasycené mastné kyseliny, vitamin D, selen a železo.

Které ryby by se neměly grilovat?

Přestože ryby lze grilovat, ne všechny druhy jsou pro grilování vhodné. Chudé ryby, jako je například treska, by se neměly grilovat, protože intenzivní žár je doslova rozbije na kousky. Chudé ryby se také rychle vysuší. Nebudou proto tak chutné jako tučné druhy.

Hluboce zmrazené ryby se také nehodí ke grilování.

Které ryby jsou pro grilování nejvhodnější? Vyberte si těchto 6 druhů

Ke grilování se nejlépe hodí následující druhy ryb:

  • losos
  • Pstruh,
  • halibut,
  • makrela,
  • candát obecný,
  • okoun

Menší ryby, včetně pstruha nebo makrely, lze grilovat bez krájení na kousky. Velké druhy je lepší grilovat ve formě podkovy nebo filetů.

Připravte si s námi domácí omáčky a dresingové speciality, které budou vizitkou letního grilování.

Jak grilovat ryby, aby byly zdravé a chutné?

Grilovaná ryba neobsahuje další kalorie a tuk, protože se připravuje bez oleje. Ne zcela dokonale ugrilovaná ryba však může obsahovat bakterie (Salmonella nebo E.coli), které způsobují nevolnost, průjem nebo zvracení. Kromě toho bílkoviny při spalování reagují za tepla za vzniku heterocyklických aminů, které jsou zdraví nebezpečné. Tuky kapající do dřevěného uhlí se mění na kouř obsahující polycyklické aromatické uhlovodíky, které mají rovněž negativní vliv na zdraví.

Co tedy můžete udělat pro bezpečné grilování ryb? Především ji skladujte v chladničce odděleně od ostatních potravin. Před manipulací s ní si nezapomeňte důkladně umýt ruce a sterilizovat kuchyňské náčiní.

Rybu také okořeňte těsně před vložením na gril. Vyplatí se ji nakrájet na menší kousky, aby se rychleji ugrilovala. Během samotného grilování je nejlepší snížit množství dřevěného uhlí.

Nejlepší je rybu každou minutu obracet, aby se neuvolňovaly heterocyklické aminy. Mějte také na paměti, že i přes křupavou kůži může být ryba uvnitř syrová. Z tohoto důvodu je nejlepší používat potravinářský teploměr. Ryba je hotová, když má teplotu nejméně 63 °C.

V posledních letech roste obliba mořských ryb. Na našich talířích se často objevuje losos, tuňák nebo treska. Zapomínáme však na poklady našich vod. Dejte si závazek, že alespoň jednou měsíčně připravíte zajímavý recept ze slovenských druhů:

Zdroj: MŠMT ČR, s. r. o: ONP / TATIANA NAKLICKA

Leave a Response