Blog

Čeho se bojí mravenci na záhonech: skryté obavy malých zahradníků

муравьи
34views

Mravenci, tito drobní obyvatelé našich zahrad, se zdají být neohrožení a neúnavní. I tito malí dělníci však mají své obavy a slabiny.

Zahradníci se po staletí snaží odhalit tajemství chování mravenců, aby ochránili své záhony před jejich nájezdy.

Dnes poodhalíme roušku tajemství, čeho se tento hmyz skutečně bojí a jak tyto poznatky využít pro harmonické soužití na zahradě.

Přirození nepřátelé mravenců

Mravenci, ačkoli jsou početní a organizovaní, mají mnoho přirozených nepřátel. Vážnou hrozbu pro kolonie představují ptáci, pavouci a další hmyzí predátoři.

Obzvláště nebezpeční jsou pro mravence mravenečníci a jespáci, kteří mohou během několika minut zpustošit celé hnízdo.

Zahrádkáři mohou přilákat ptáky na zahradu instalací krmítek a napáječek, které pomohou přirozeně regulovat populaci mravenců.

Pachy k odradení mravenců

Tento pilný hmyz je překvapivě velmi citlivý na určité pachy.

Silně aromatické byliny a koření, jako je máta, česnek, skořice a hřebíček, jsou mravencům nepříjemné.

Výsadba těchto rostlin kolem záhonů nebo použití jejich výtažků jako přírodních repelentů může nevítané hosty účinně odradit.

Změny v prostředí

Mravenci jsou velmi citliví na změny prostředí. Náhlé změny teploty, vlhkosti nebo pH půdy mohou způsobit, že celá kolonie opustí své stanoviště.

Zkušení zahrádkáři této vlastnosti využívají tím, že pravidelně překopávají půdu a mění její strukturu, čímž se záhony stávají pro mravence méně atraktivní.

Chemické prostředky

Moderní věda nabízí širokou škálu chemických přípravků na hubení mravenců. Jejich použití však vyžaduje opatrnost a znalosti. Mnoho druhů hmyzu se bojí bóru a jeho sloučenin.

Kyselina boritá, používaná v malém množství, může účinně odpuzovat mravence, aniž by poškodila rostliny.

Narušení feromonových stop

Mravenci komunikují a orientují se pomocí feromonů, které zanechávají chemické stopy.

Narušení těchto stop hmyz vyvede z míry a může ho přimět k opuštění oblasti.

Pouhé otření povrchu roztokem octa nebo citronové šťávy účinně vymaže feromonové značky a naruší komunikaci mezi jedinci.

Soutěž o zdroje

Mravenci se nečekaně bojí konkurence. Přítomnost jiných druhů hmyzu, zejména těch, které se živí stejnými zdroji, může mravence vyhnat z míst jejich rozmnožování.

Udržování rovnováhy mezi různými druhy hmyzu na zahradě je klíčem k přirozené kontrole mravenčích populací.

Fyzické bariéry

Další účinnou metodou ochrany lůžek je vytváření fyzických bariér. Mravenci se neradi pohybují po lepkavých nebo kluzkých površích.

Pruhy křídy, diatomitové zeminy nebo speciální lepicí pásky kolem záhonů mohou být pro tyto malé zahradní škůdce nepřekonatelnou překážkou.

Dříve jsme vám řekli, jak zkušení dači pěstují rybíz.

Leave a Response